2017

Preparatory Division - 8 & under

  • 1st place - The Star Wars Princess by Stella Ivanovic  

Division A1 - 11 & under

  • 1st place - If I had Wings by Samuel Li
  • 2nd place- The Monster Band by Marin Lowery 
  • Honourable Mentions:
    • The Life of the Fly - Madison Houchin
    • Dancing Dolphins by Bella Gomes

Division A2 - 11 & under

  • 1st place - Waves by Grace Lelliot

Division B - 15 & under

  • 1st place - Dungeonaire by Matthew McDermand
  • 2nd place- Dance of the Raindrops by Jason Wong 
  • Honourable Mention:
    • Le Petite Choit by Lucas O’Brien

Division C - 19 & under

  • 1st place - The River Trees by Trevor Rutherford
  • 2nd place - Landscapes- Destination by Carmyn Slater
  • Honourable Mention:
    • Drifting Currents - Lily Vokey

Division D - Open

  • 1st place - Tooth or Consequences by Christie Morrison

2016

PREPARATORY A  -  8 YEARS AND UNDER

ORIGINAL WORK FOR PIANO

  • 1st place    Teddy Bear's Playground by Mina Stefanovic
  • 2nd place   Rain Forest by Warren Er Bei
  • Honorable Mention The Light Suite by Aya Behr
 

DIVISION A  -  11 YEARS AND UNDER

  • 1st place    The Island of Doom by Matthieu Foresi
  • 2nd place   Suite for Flute & Piano by Matthieu Foresi
  • 3rd place   The Skipping Rabbit and Fox by Madison Houchin
  • Honorable Mention   December by Rafael Brisebois-Comeau
  • Honorable Mention   Theme &Variations by Anka Stefanovic
  • Honorable Mention   Memories by Natalie Denux
  • Honorable Mention   Where the Snow Falls by Lincoln Faulkner

 

DIVISION B  -  15 YEARS AND UNDER

  • 1st place   Stormy Seas by Emily Lait
  • 2nd place  War by Emma Houchin

 

DIVISION C  -  19 YEARS AND UNDER

  • 1st place   Disquietude by Carmyn Slater
  • 2nd place Songs of Middle Earth by Sarah Chapeskie

 

DIVISION D  -  OPEN

  • 1st place  Prelude #2, Mimicking Minions by Louise Cazander

 

2015

PREPARATORY A  -  8 YEARS AND UNDER

ORIGINAL WORK FOR PIANO

  • 1st Place - Rose by Florence Win
  • 2nd Place - Fire by Justin Yin

ORIGINAL WORK FOR VOICE

  • 1st Place - The Pickle Jar by Roberta Iuvale
 

DIVISION A  -  11 YEARS AND UNDER

  • 1st Place - Orpheus by Samuel S Li
  • 2nd Place - Hoot Hoot by Keegan Lonsdale
  • 3rd Place - Bloozy by Emily Lait

ORIGINAL VOCAL WORK

  • Honorable Mention - Terra Nova by Isaac Howie
 

DIVISION B  -  15 YEARS AND UNDER

  • 1st Place - Sound Capsule by Carmen Slater
  • 2nd Place - Reincarnation by Elisa Sung

 

DIVISION C  -  19 YEARS AND UNDER

  • 1st Place - Pacific Rain by William Lin
  • 2nd Place - Rhapsody No 2 by Kathy Haddadkar

 

DIVISION D  -  OPEN

  • 1st Place - Reflections by Deborah Baynes